Bydlení morčátek

Skinny morčátka je možné chovat v plastových transparentních boxech, které lze snadno sehnat v Ikee, Obi a podobně - dříve jsme využívali boxy z Ikei, po přestavbě bydlení jsme si jich pár nechali jako porodnice.

Jako bydlení můžete zvolit i klasické klece (především pro chlupatá morčátka - výhodou je lepší větratelnost), nutné je vhodné umístění klece mimo dostah průvanu. 

(speciální porodní boxík pro budoucí maminky)

 

Klec x box

V boxech se udržuje stálá teplota, která je pro skinny morčátka důležitá. Pokud doma nemáte dostatečné teplo, v klasické kleci může rychle prochladnout! Čištění boxů je velice snadné a praktické. Podestýlka a seno nevypadává ven, nemáte doma zbytečný nepořádek. U klecí je výhodou dobrá větratelnost, větší prostor, není nutné častější čistění, tak jako u menšího boxu. Nevýhodou je neustále padání hoblin ven :o)

 

 

JAK ŠEL ČAS V NAŠÍ CHS :o)

ROK 2012/2013 - naše začátky v chovu
ROK 2014 - trochu jsme se rozrostli

ROK 2015 - postavena morčovila

 

ZÁKLADNÍ VYBAVENÍ, KTERÉ BUDETE POTŘEBOVAT

Jaké vybavení budete pro skinny morčátko potřebovat?

- box (případně klec)

- napáječku

- seníček

- misku

- pelíšek

- krmivo

- podestýlka

 

1) BOX (nebo klec)

Je na vás, jak se rozhodnete, já mám raději boxy, kde se udržuje stálá teplota. Především záleží i na správném umístění zmíněné klece, nikdy ji nedávejte do blízkosti oken či otevřených dveří, kde může být průvan. Lepší je dát klec na vyvýšené místo (například na skříň), aby po zemi netáhlo.  Začínající chovatelé můžou použít i například plastový (úložný) box, které se dají koupit například v Obi nebo Ikee. Oblíbené jsou i Rody boxy, speciálně vyráběné pro morčáky (jsou již vč. seníku a napáječky). Důležité je zvolit správný rozměr pro pohodlí morčátka. Nejméně však 60x40.

Orientační pořizovací cena: 100 - 1000 Kč

(tento box je vhodný pro miminka, jako porodnice pro samičky před porodem a výstavní box)

 

2) NAPÁJEČKA

Doporučuji spíše napáječku než misku s vodou. V misce se můžou usazovat a množit bakterie, napáječka vám zaručuje stále čerstvou vodu. Vodu vyměňujeme každý den. Musí být pokojové teploty, nikoli studená z kohoutku.

Orientační pořizovací cena: 50 - 100 Kč

 

3) SENÍK

Některé boxy, které se v dnešní době dají koupit, již seník obsahují a kupovat ho nemusíte. Můžete také koupit závěsnou kouli na seno, která lze využít také na čerstvou zeleninu. 

Orientační pořizovací cena: 40 - 100 Kč

 

4) MISKA

Miska by měla být pevná, aby ji morčátko nepřevrhlo. Pro morčátko stačí menší miska (narozdíl od zakrslých králíků). Nejlepší jsou kameninové misky s glazurou, případně keramické ergonomické misky.

Orientační pořizovací cena: 40 - 80 Kč

 

5) PELÍŠEK

Pelíšek je pro skinny morčata velice důležitý. Mohou se do něj zachumlat tak, aby jim nebyla zima. Slouží jako odpočívadlo a zároveň tepelná izolace. Pelíšek by neměl chybět v žádném bytečku morčátka. Lze snadno vyprat v pračce.

Orientační pořizovací cena: 40 - 150 Kč

Pelíšek můžete zakoupit i v naší chovatelské stanici - chs-monry.webnode.cz/morcatka-na-prodej/pelisky/

6) KRMIVO

Viz odkaz na moji rubriku "Strava morčátka" - www.chs-monry.webnode.cz/strava-morcatka/

 

7) PODESTÝLKA

Jako podestýlku můžete použít "obyčejné" hobliny. Nevýchodou však je, že se rychleji znečistí a zapáchají. Nutná je častější výměna. My používáme čistě přírodní podeslýlku z měkkého dřeva, kterou namícháme s bezprašnými hoblinami. Máme vyzkoušené, že když dáte do spodu boxu trochu těchto dřevěných peletek a navrch vrstvu hoblin, podestýlka vydrží déle, tolik nezapáchá a samotné hobliny nekloužou. Vhodné paletky jsou od firmy JLP či PALLETIA - TEC "steletka", levnější náhražkou poslouží i topné paletky běžně k sehnání např. v Obi. Paletky nedávat samotné, jsou dost tvrdé a mohou způsobit vážné zdravotní problémy - otlaky !!!

Z hoblin mohu doporučit LIMARA (z pohledu počtu morčat, pro nás dražší), ALLSPAN (výborná savost, ale prašné), GERMAN HORSE Span Premium (výborná savost, prašné minimálně), PROFIBED (nižší savost, ale bezprašné).

Hobliny Allspan

Paletky