O plemenu Skinny

 

Něco málo z historie skinny morčátek

Plemeno skinny bylo původně vyšlechtěno pro účely kosmetického průmyslu. O jeho vyšlechtění se zasloužila kanadská laboratoř Charlese Riverse v roce 1982. Původně byla vyšlechtěna pouze barva bílá s červenými oči. Postupem času, kdy chovatelé křížili tohoto prvního skinníka s krátkosrstými morčaty, vznikla řada barev, které známe dnes. Tímto křížením se plemeno skinny stalo i odolnějším.

 

Rozdíl od ostatních morčátek

Skinny morčátka se nemohou chovat venku. Jsou náchylní na chlad, zimu a průvan. Potřebují stabilní teplotu. Na dotyk mají  velice příjemnou a teplou kůži. Jsou vhodné pro alergiky (POZOR! Pro alergiky typu alergie na srst!). Mnoho lidí si myslí, že skinny je náročné plemeno či že je slabé a náchylné na nemoci. Toto je omyl! Mají stejný imunitní systém, tak jako ostatní plemena morčat. Skinníci jsou velice veselá, hravá, přátelská morčátka, která lze snadno vymazlit. Mají rádi společnost a přítomnost ostatních (lidí x morčátek).

 

Život skinny morčátka

Jak už jsem psala, skinníci jsou společenská zvířátka. Nejsou agresivní, ba naopak, jsou přítulní a mírumilovní. Skinníka můžete chovat jako jedináčka, ale musíte mu věnovat patřičnou pozornost, jinak bude smutnit! Proto vždy doporučuji, pořídit si raději skinníky dva. Budou se dělit o jedno obydlí, o jeden pelíšek, o jeden seníček, klidně i o jednu misku či napáječku. Důležité však je, vybrat správné pohlaví. Pokud budete mít jednoho skinníka, neváhejte nad pohlavím, pořiďte si toho, který se Vám více líbí :o)

 

Vybíráme pohlaví protože... 
  • Pokud si pořídíte dva skinníky stejného pohlaví a věku (například sourozenci), jejich život bude probíhat bez problémů. V případě dvou samců ale nesmí být na blízku samice - mohli by jste tím riskovat i boj na život a na smrt. Samci totiž můžou soupeřit o přízeň samice, která je poblíž. Dobře spolu budou vycházet samice z jednoho vrhu či mladé samice s matkou spolu v jedné kleci.

  • Pokud si pořídíte zároveň samici a samce, musí být chováni odděleně. Samice je totiž pohlavně vyspělá mezi 4 a 5 měsícem života a mladé by neměla mít dříve, dokud nedosáhne váhy 700 g. Předčasným zabřeznutím majitel riskuje úhyn jak samice samotné, tak i mláďat! Pokud již doma jednoho skinníka máte a uvažujete o pořízení dalšího, a to stejného pohlaví, můsíte si dát pozor! Nejideálnější je, seznámit skinníka s druhým v obchobí, kdy ještě není pohlavně zralý (do těch cca 3 měsíců nejdéle).

  • Pokud si pořizujete druhé morčátko k dospělému jedinci, postupujte takto: stávajícího skinny (ten, co ho máte doma déle, je starší) musí být VŽDY přenesen do boxu k novému mladšímu skinníkovi. Box mladého skinníka nečištěte, nechejte v ní jeho přirozené pachy. Seznámení by mělo proběhnou bez problémů. Tímto způsobem můžete přidat dalšího a dalšího skinníka. Vše chce svůj čas, seznamování nikdy neuspěchávejte. Buďte však opatrní, né každý skinník je stejné povahy, i přes to může dojít k boji. Seznamování sledujte z povzdálí. Pokud dojde k boji, vždy musíte vyndat útočníka (pozor, nikdy nevyndávejte oběť)! Útočníka umístěte v samostatné kleci a nechte ho "vychladnout". Za určitý čas můžete seznámení s dalším jedincem stejného pohlaví zkusit znovu. 

Velice pěkný článek o soužití morčat je podrobně popsán na stránkách Klubu chovatelů morčat:

www.klubmorcat.cz/morcata/souziti-morcat.html

 

Jak poznat dominantního jedince ze skupiny skinníků?
  • dominantní jedinec je vždy jako první u misky s jídlem

  • je ze skupinky nejzvědavější, jako první je hned na okraji boxu a kouká na Vás ven

  • může vyvolávat rozepře mezi ostatními

 

Péče o skinny morčátko

Jako první si musíte ujasnit, kde bude skinny morčátko bydlet. Pokud nemáte doma zrovna teplíčko, nemůže mít skinníka v kleci. Zvolte raději box, kde na něj nebude průvan a chlad. Pokud ovšem máte doma stálou pokojovou teplotu, klec je ideální pro lepší vzdušnost a komunikaci se zvířátkem. Skinníka zvykejte hned od přinesení domů na bežný ruch domácnosti. Nikdy nedopusťte, aby si zalezl do krásného domečku, který jste mu koupili. Může se také stát, že v něm bude schovaný po dobu většine dne a v budoucnu se bude bát přirozených věcí. Proto udržuje se skinníkem kontakt hned od raného začátku!

Skinníkovi musíte pravidelně zastřihovat drápky. Postačí klasické kleštičky například na kočky, psy či králíky. Koupání morčátka není nutná záležitost, tak jak si mnoho lidí myslí. Drobné nečistoty umyjte vlhčeným ubrouskem. Pokud však skinníka potřebujete vykoupat, použijte jemný dětský šampón či mýdlo. Jednou za čas můžete skinníka ošetřit např. krémem pro miminka. Ale pozor, čím více budete mazat, tím více se bude pokožka vysušovat !!! Nic se nemá přehánět. Já osobně skinníka očišťuji cca 1x za 2 týdny nebo dle potřeby vlhčenými dětskými ubrousky. Před výstavou mažu krémem Excipial, koupu vyjímečně (jsem lajdák) :o). A můžu říci, že žádný můj skinník se neloupe, nemá suchou a ošklivou kůži a netrpí kožními problémy.

Pro obrus zubů podávejte větvičky ovocných stromů (chemicky neošetřené), případně v malém množství kůrku chleba (není však mezi chovateli doporučováno). Zuby si skinník obrušuje taktéž o kvalitní seno. Není vhodné podávat pamlsky typu lepené tyčinky medem, tyčinky s ořechy a ovocem nebo snad i různé minerální kameny a podobně = vábnička na vaše peněženky, morčátku to nic dobrého nedá!

Pokud Váš skinník jeví známky nemoci, ihned ho oddělte od ostatních spolubydlících. Většina nemocí jsou přenosně nakažlivá. Pokud jste se s nemocí ještě nesetkali či si nevíte rady, ihned vyhledejte odbornou veterinární péči.

 

Pohlavní dospělost a rozmnožování

Nejvhodnější věk pro první páření samice je v období mezi 5 a 6 měsícem věku. V tomto věku je samice vyspělá a porod by neměl být problém. Co se týče prvního páření, nesmí být připuštěna příliš pozdě. Nedoporučuje se prvně samici připustit od 10 měsíce věku. Věk mezi 9 - 10 měsícem je horní hranicí prvního páření! Samice, které jsou starší čtyř let nebo do 1 roku neměly potomky, by se neměly připouštět vůbec. 

Samice má říji 1x za 16 dní. Před pářením samec běhá zaujatě po kleci, chrochtá, pronásledu nevěstu. Většinou si však počká, až ho nikdo nebude rušit a sledovat ho :) Zda je samice opravdu březí, nelze zprvu hned poznat. V průběhu březosti se samice "zaobluje" do hruškovitého tvaru. Délka březosti trvá v rozmezí 64 - 72 dnů. Březí samice potřebuje klid a pohodlí. Přizpůsobte tomu misky a napáječku s voudou, protože na konci březosti se samice již velice ztěžka pohybuje. Dbejte na zvýšenou krmnou dávku vitamínu C. Skinničku berte do ruky velice opatrně, vždy jí rovnoměrně podepírejte celé bříško. Rodí se v průměru 1 - 4 mláďata, vyjímkou bývá mláďat 6. Při porodu váží 70 - 100 g. Při pravidelném vážení samice během březosti, můžete odhadnou počet mláďat, která se narodí. Narozená miminka vypadají jako zcela normální miniskinník. Ihned běhají i vidí svou maminku a sourozence. Od počátku již dokonce jedí pevnou stravu, avšak hlavní potravou je mateřské mléko. Malí skinníci opouštějí svůj domov při dosažení 4 - 6 týdne života. Váha by měla být minimálně 250 g. Při ponechání morčátek doma, mladé samičky mohou zůstat v jedné kleci s matkou, samci musí jít do klece druhé (z důvodu rychlé pohlavní dospělosti - samec může být plodný i v jednom měsíci věku).